VS-GP400TD60S
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
VS-GP400TD60S
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 758 A
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tube
Series : -
Package / Case : Dual INT-A-PAK (3 + 8)
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 1.52V @ 15V, 400A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 600 V
Supplier Device Package : Dual INT-A-PAK
Mfr : Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - Collector Cutoff (Max) : 200 µA
IGBT Type : PT, Trench
Power - Max : 1563 W
Input : Standard
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Configuration : Half Bridge
NTC Thermistor : No
Base Product Number : GP400
Description : IGBT MOD 600V 758A INT-A-PAK
Contact Now
IGBT Module PT, Trench Half Bridge 600 V 758 A 1563 W Chassis Mount Dual INT-A-PAK