STPS30120CT
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
STPS30120CT
Category : Discrete Semiconductor Products Diodes Rectifiers Diode Arrays
Product Status : Active
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) : 15A
Operating Temperature - Junction : 175°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If : 920 mV @ 15 A
Package : Tube
Series : -
Diode Configuration : 1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package : TO-220
Mfr : STMicroelectronics
Technology : Schottky
Package / Case : TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) : 120 V
Mounting Type : Through Hole
Speed : Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Base Product Number : STPS30120
Current - Reverse Leakage @ Vr : 15 µA @ 120 V
Description : DIODE ARRAY SCHOTTKY 120V TO220
Contact Now
Diode Array 1 Pair Common Cathode 120 V 15A Through Hole TO-220-3